Chirurgia stomatologiczna łączy w sobie dwie dziedziny – stomatologię oraz chirurgię. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie: skomplikowanych ekstrakcji, wszczepiania implantów, odbudowy tkanki kostnej oraz usuwania zmian w obrębie jamy ustnej (np. torbieli, brodawczaków i włókniaków).
Spis treści
- Chirurgia stomatologiczna - czym się zajmuje?
- Ekstrakcja zębów
- Usunięcie zębów mądrości
- Resekcja wierzchołka korzenia
- Hemisekcja
- Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów chirurgicznych
- Cennik
- Opinie
- Kontakt
Chirurgia stomatologiczna – czym się zajmuje?
Chirurgia stomatologiczna pozwala na przeprowadzanie zabiegów z zakresu dentystyki i usuwanie zmian chorobowych jamy ustnej w warunkach operacyjnych. Chirurg stomatologiczny wykonuje skomplikowane ekstrakcje, zajmuje się także usuwaniem torbieli i guzów twarzoczaszki.
W niektórych przypadkach jego interwencja jest więc nieodzownym etapem postępowania leczniczego u pacjentów. W ramach chirurgii stomatologicznej najczęściej przeprowadza się:
- ekstrakcje zębów,
- usuwanie zębów mądrości,
- resekcje wierzchołka korzenia,
- hemisekcje.
Ekstrakcja zębów
W dentystyce ekstrakcję zębów traktuje się jako niezwykle ważną, ale też ostateczną procedurę w sytuacji, gdy inne metody lecznicze nie są w stanie ocalić zainfekowanych tkanek zęba. Procedura ta pozwala na ratowanie pozostałego uzębienia i uniknięcie jego zarażenia próchnicą.
Chirurg stomatolog przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym. Procedura jest poprzedzona wykonaniem zdjęcia RTG. Po zakończeniu zabiegu lekarz przedstawia wszystkie zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej po ekstrakcji. Odpowiednia pielęgnacja wpływa pozytywnie na proces gojenia dziąsła.
Usunięcie zębów mądrości
Zęby mądrości nie odgrywają szczególnej roli w jamie ustnej. Zdarza się natomiast, że stanowią źródło problemów stomatologicznych i należy je usunąć. Jakie są najczęstsze wskazania do ekstrakcji ósemek?
- zainfekowanie próchnicą,
- zatrzymanie zębów w dziąśle,
- występowanie torbieli zawiązkowych,
- nieprawidłowe ułożenie,
- planowane rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.
Zęby mądrości usunąć należy zarówno w sytuacjach, gdy rozwinął się w nich stan chorobowy, jak też w momencie, gdy lekarz zaobserwuje negatywny wpływ zębów na zgryz pacjenta i funkcjonowanie jego aparatu żucia.
Ekstrakcja ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut (chyba, że z pewnych przyczyn proces ulegnie wydłużeniu).
Resekcja wierzchołka korzenia
Zabieg ten wskazany jest w momencie, gdy leczenie kanałowe (lub powtórne leczenie kanałowe) jest bezskuteczne bądź też niemożliwe do przeprowadzenia, a w zębie znów rozwinęła się próchnica.
Procedura polega na odcięciu fragmentu korzenia i zabezpieczeniu go przeznaczonym do tego materiałem. Zabieg resekcji wierzchołka korzenia jest ostatnią szansą na ocalenie chorobowo zmienionego zęba w sytuacji, gdy grozi mu ekstrakcja.
Hemisekcja
Hemisekcja to zabieg polegający na separacji zęba i usunięciu jednej z jego części, w której rozwinął się rozległy stan chorobowy. Procedura umożliwia ocalenie zdrowej części zęba, co może mieć duże znaczenie w późniejszym leczeniu protetycznym pacjenta.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów chirurgicznych
Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg, odbywa konsultację u chirurga stomatologa, podczas której lekarz zbiera obszerny wywiad i ocenia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury.
Niestety nie każda osoba kwalifikuje się do podjęcia tego rodzaju działań. Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczamy:
- stany martwicze kości,
- choroby nowotworowe,
- ciążę (nie w każdym przypadku),
- infekcje.
Kto natomiast powinien skorzystać z zabiegu chirurgii stomatologicznej? Chcąc odzyskać zdrowy i piękny uśmiech warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, by na bieżąco monitorować swoje uzębienie i zapobiegać rozwojowi poważnych chorób.
Zdarza się jednak, że problem jest już na tyle rozległy, że jedynie chirurgiczna ingerencja może pomóc. Taka procedura jest zalecana w przypadku:
- nieprawidłowości funkcjonowania aparatu żucia,
- poważnego rozwoju próchnicy,
- zaniku kości szczęki i żuchwy,
- wymaganego leczenia protetycznego,
- zębów zatrzymanych.
Utrzymanie odpowiedniej higieny i kontrolowanie zdrowia zębów poprawia komfort życia na co dzień i wpływa na kondycję całego organizmu. Warto regularnie odwiedzać stomatologa, a w sytuacji, gdy zabieg chirurgiczny jest nieodzowny, nie zwlekać z rozpoczęciem wskazanego przez specjalistę leczenia.
Cennik usług
Ekstrakcja zęba
Nacięcie ropnia
Ekstrakcja zęba zatrzymanego