Dzięki regularnym wizytom i przeglądom stomatologicznym można zapobiec rozwojowi próchnicy i zadbać o zdrowie swoich zębów na długie lata. Stomatologia zachowawcza zajmuje się działaniami profilaktycznymi oraz wypełnianiem ubytków powstałych w wyniku próchnicy.
Spis treści
- Czym charakteryzuje się leczenie stomatologiczne w kontekście stomatologii zachowawczej?
- Czynniki wpływające na powstawanie próchnicy
- Jak przebiega leczenie próchnicy w ramach stomatologii zachowawczej?
- Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?
- Cennik
- Opinie
- Kontakt
Czym charakteryzuje się leczenie stomatologiczne w kontekście stomatologii zachowawczej?
Głównym celem tego obszaru stomatologii jest ochrona zębów przed rozwojem próchnicy i wdrażanie odpowiedniego leczenia w chwili, gdy w jamie ustnej rozpoczął się stan chorobowy. Do stomatologii zachowawczej można także przyporządkować leczenie endodontyczne. Jego celem jest zachowanie zęba, którego tkanki i miazga zostały nieodwracalnie zainfekowane przez próchnicę.
Leczenie kanałowe pozwala na usunięcie bakterii i chorobowych zmian, zdezynfekowanie kanałów zębowych i poszerzenie ich w celu późniejszego wypełnienia specjalnym materiałem (ciekłą gutaperką).
Współcześnie w leczeniu endodontycznym wykorzystuje się mikroskop, który pozwala na znaczne powiększanie obrazu i zwielokrotnienie skuteczności całej procedury podczas wypełniania powstałych ubytków.
Czynniki wpływające na powstawanie próchnicy
Zdrowie zębów ma wpływ na cały organizm. Pojawienie się zmian próchnicowych może wpływać nie tylko na kwestie estetyki uśmiechu, ale również być przyczyną:
- nieświeżego oddechu,
- bólu zęba,
- nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej,
- przewlekłych problemów (np. infekcji gardła i zatok).
W rozwoju próchnicy kluczową rolę odgrywa dieta. Im więcej cukru, tym gorzej. Drugą kwestią jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedokładne, zbyt krótkie mycie zębów oraz niekorzystanie z nici dentystycznej sprawiają, że w przestrzeni międzyzębowej odkładają się resztki pokarmu, które stanowią pożywkę dla bakterii.
Trzecią równie istotną przyczyną rozwoju próchnicy jest brak systematycznej i profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Jeśli pacjent zaniedbuje wszystkie te kwestie, wysoce prawdopodobne jest, że w niedługim czasie tkanki zębów zostaną zainfekowane.
Jak przebiega leczenie próchnicy w ramach stomatologii zachowawczej?
Wczesne wykrywanie próchnicy pozwala na skuteczną interwencję. Lekarz podczas przeglądu ocenia stan zębów i decyduje o zastosowaniu określonej metody. Jeśli próchnica nie jest jeszcze zaawansowana, wystarczy wstawienie plomby.
W sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnych uszkodzeń tkanki i miazgi zęba konieczny będzie zabieg leczenia kanałowego. Dzięki zastosowaniu takiego sprzętu jak mikroskop, stomatolog może w bardzo szybki i precyzyjny sposób przeprowadzić procedurę, ocalając ząb pacjenta.
Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Higienizacja to bardzo ważny element profilaktyki. Piaskowanie, skaling oraz fluoryzacja pozwalają oczyścić zęby z osadu i kamienia, rozjaśnić ich kolor oraz zabezpieczyć ich powierzchnię przed szkodliwym działaniem bakterii.
Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?
Osoby z tendencją do dużych przebarwień mogą stosować pasty enzymatyczne, które rozpuszczają skutecznie osad. Warto regularnie stosować nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej.
Ważna jest także dieta. Im więcej cukru w codziennym menu, tym gorzej dla naszych zębów. Należy pamiętać o regularnych przeglądach dentystycznych i usłudze higienizacji.
Naturalny, nieskrępowany uśmiech jest największym atutem urody, dlatego warto dbać o zdrowie zębów, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem.
Cennik usług
Wypełnienie ubytku w zębie
Przygotowanie zęba do leczenia w koferdamie