Noszenie protez ruchomych wiąże się często z dużym dyskomfortem pacjentów z całkowitym bezzębiem. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi implantologia, czyli dziedzina stomatologii poświęcona uzupełnieniom braków uzębienia u pacjentów poprzez śródkostne wszczepy tytanowych zamienników korzenia.
Zabieg ten jest bezpieczną metodą, która pozwala na odbudowę pełnego uśmiechu zarówno w przypadku pojedynczych, jak też rozległych braków zębowych. Implantacja umożliwia późniejsze przymocowanie koron lub mostów, co diametralnie poprawia jakość codziennego życia pacjenta oraz jego komfort psychiczny.
Spis treści
- Dlaczego leczenie implantologiczne jest ważne?
- Czym są implanty zębowe?
- Jak wygląda proces wszczepiania implantów?
- Zalety implantów zębowych
- Wskazania i przeciwwskazania do wykonania leczenia implantologicznego
- Implanty zębów Konin - skontaktuj się już dziś!
- Cennik
- Opinie
- Kontakt
Dlaczego leczenie implantologiczne jest ważne?
Utrata zębów wiąże się nie tylko z estetycznymi konsekwencjami, ale także ma wpływ na zdrowie pacjenta. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku braków uzębienia dochodzi do procesów zanikowych kości żuchwy lub szczęki.
To z kolei prowadzi do deformacji twarzy, zaburzeń pracy narządu żucia oraz powstawania dysfunkcji zgryzu. U pacjentów, którzy stracili część lub całość uzębienia priorytetem powinno być więc zachowanie kości wyrostka zębodołowego. Im szybsze podjęcie działań, tym lepiej.
Implanty zębów znacząco poprawiają jakość życia pacjentów, którzy przedtem doświadczyli problemów z komfortem użytkowania ruchomych protez, w postaci utrudnień w spożywaniu posiłków oraz podrażnień dziąseł.
Dlaczego nie warto zwlekać ze wszczepieniem korzenia zęba z tytanu?
Zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak też w sytuacji całkowitego bezzębia pacjent powinien niezwłocznie umówić się na konsultację ze stomatologiem, który ocenia, czy istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Najważniejsze jest zachowanie względów bezpieczeństwa.
Dodatkowo lekarz podczas wizyty weryfikuje, czy nie doszło do zaniku kości szczęki lub żuchwy. Wówczas przed wszczepieniem implantu konieczne jest przeprowadzenie zabiegów augmentacji lub podniesienia dna zatoki szczękowej.
Czym są implanty zębowe?
Implant zębowy jest wykonywanym z tytanu sztucznym zamiennikiem naturalnego korzenia utraconego przedtem zęba. Na nim opiera się korona, most lub proteza (każdy z tych wariantów wyglądem przypomina naturalny ząb i pozwala odtworzyć estetyczny, pełny uśmiech).
Implant przypomina małą śrubkę. Do niego przymocowany jest łącznik oraz korona, most lub proteza.
Jak wygląda proces wszczepiania implantów?
Implantacja jest procesem poprzedzonym badaniami oraz oceną stanu zdrowia jamy ustnej, w tym kości. Jeśli pacjent spełnia wszystkie warunki konieczne do wykonania całej procedury, lekarz może przystąpić do działania.
Zabieg wszczepienia implantu nie jest skomplikowany i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przez co nie stanowi źródła dyskomfortu dla pacjenta. Na czym polega procedura?
W pierwszym etapie lekarz nacina dziąsło i nawierca kość, w której umiejscawia tytanową śrubę. Następnie specjalista dokonuje kontroli stabilizacji pierwotnej, czyli weryfikuje, czy implant jest całkowicie nieruchomy. Implant zęba zostaje zabezpieczony śrubą zamykającą. Dziąsło zostaje zaszyte (szwy zdejmuje się zwykle po 1 lub 2 tygodniach).
Kolejnym etapem jest gojenie się tkanki kostnej wokół wszczepionego implantu. Proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy. Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia jest ponowne nacięcie dziąsła i założenie śruby gojącej. Po około 2 tygodniach można przystąpić do przytwierdzenia pracy protetycznej.
Zalety implantów zębowych
Podjęcie decyzji o zmianie wyglądu uśmiechu jest bardzo ważne. Jeśli pacjent chce odbudować kompletne uzębienie powinien wziąć pod uwagę, że moment podjęcia decyzji jest w tym procesie kluczowy. Im wcześniej, tym lepiej.
Implanty zębów i przytwierdzone do nich korony lub mosty zapewnią u pacjenta poprawę estetyki, przywrócą prawidłowe funkcje żucia, zapewnią stabilizację pracy protetycznej (proteza, która może się oprzeć na implantach nie ulega przesunięciom).
Metoda ta zapewnia estetyczny wygląd uśmiechu. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie, które nie wymaga szlifowania zębów sąsiadujących.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania leczenia implantologicznego
W leczeniu implantologicznym bardzo ważne jest skoncentrowanie się na indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem procedury, w przypadku całkowitego bezzębia lub w sytuacji występowania pojedynczych braków, konieczne jest odbycie wstępnej konsultacji i zakwalifikowanie do zabiegu.
Do przeciwwskazań wykluczających możliwość skorzystania przez pacjenta z tej metody zaliczamy:
- wiek poniżej 18 roku życia,
- ciążę,
- choroby krwi i autoimmunologiczne,
- AIDS,
- paradontozę,
- nowotwory,
- cukrzycę na nieustabilizowanym poziomie.
Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeszkód zdrowotnych, które uniemożliwiałyby przeprowadzenie zabiegu, tworzy plan leczenia i zleca potrzebne badania, na podstawie których wybierze odpowiedni rozmiar implantów i przygotuje pacjenta merytorycznie do tego, jak wygląda zabieg implantologiczny.
Implanty zębów Konin – skontaktuj się już dziś!
Podjęcie decyzji o odbudowie pełnego uśmiechu to wielki krok do zmiany wyglądu i poprawy samooceny pacjenta. Nie jest to tymczasowy sposób na zamaskowanie bezzębia, ale bezpieczna i skuteczna procedura o niezwykle dużej trwałości, dzięki której uśmiech staje się olśniewający na długie lata.
Aby dowiedzieć się więcej skontaktuj się z naszym gabinetem i umów się na konsultację z naszym specjalistą od implantologii.
Cennik usług
Konsultacja implantologiczna
Implant